CzWiki

Lysin


(přesměrováno z (2S)-2,6-diaminkapronová_kyselina)


Lysin (zkratka Lys, K) patří k proteinogenním aminokyselinám. Společně s argininem a histidinem patří lysin do skupiny bazických aminokyselin neboli hexanových bází. Je kódován kodony AAA a AAG, průměrný výskyt v proteinech činí 5,9 %.

Lysin
strukturní vzorec

strukturní vzorec

Obecné
Systematický název (2S)-2,6-diaminohexanová kyselina
Triviální název Lysin
Sumární vzorec C6H14N2O2
Identifikace
Registrační číslo CAS
Vlastnosti
Molární hmotnost 146,19 g/mol
Teplota tání 224 °C
Disociační konstanta pKa pKCOOH:2,18 ;pKNH2: 8,95; pKε-NH2:10,53
Izoelektrický bod 9,74
Není-li uvedeno jinak, jsou použity
jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obsah


Zdroje

Lysin je pro člověka jednou z esenciálních aminokyselin, tzn. lidské tělo jej nedokáže samo vyrobit, a proto jej musí přijímat ve stravě podobně jako některé vitamíny. Dospělý člověk potřebuje asi 14 mg na kilogram tělesné váhy denně (tj. asi 1–1,5 g denně). Děti potřebují asi 44 mg na kilogram tělesné váhy denně.[zdroj?]
Zvláště velká množství lysinu obsahují parmezán, ryby, vepřové a hovězí maso, sojové boby, pšeničné otruby, čočka, fazole a arašídy. Lysin citlivě reaguje na teplo za sucha, např. na pražení. [zdroj?]

Ve 100 g těchto potravin je obsaženo následující množství lysinu:[zdroj?]

  • sýr parmezán 3,170 g
  • tuňák 2,210 g
  • krevety 2,020 g
  • vepřová svíčková 2,120 g
  • hovězí svíčková 2,020 g
  • sojové boby 1,900 g
  • čočka 1,890 g
  • kuře 1,790 g
  • arašídy 1,100 g

Vlastnosti

L-Lysin je nezbytným stavebním prvkem pro všechny bílkoviny v těle. L-Lysin hraje hlavní roli ve vstřebávání vápníku, v budování svalů, v zotavování se po chirurgických zákrocích[zdroj?] nebo zraněních a v produkci tělesných hormonů, enzymů a protilátek. Studie prokázaly, že příjem lysinu urychluje hojení oparů a chrání před jeho novým výskytem.


Související články


Externí odkazy

Zdroj


Poslední aktualizace: 05.06.2021 10:57:05 CEST

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    Licence textu: CC-BY-SA-3.0. Autory a licence jednotlivých obrázků a médií najdete buď v popisku, nebo si je můžete zobrazit kliknutím na obrázek.

Změny: Byly přepsány prvky designu. Byly odstraněny odkazy specifické pro Wikipedii (např. "Redlink", "Edit-Links"), mapy a navigační pole. Také některé šablony. Ikony byly nahrazeny jinými ikonami nebo odstraněny. Externí odkazy získaly další ikonu.

Důležité upozornění Vzhledem k tomu, že daný obsah byl v daném čase automaticky převzat z Wikipedie, ruční kontrola nebyla a není možná. Proto czwiki.org nezaručuje přesnost a aktuálnost převzatého obsahu. Pokud by se mezitím objevily chybné informace nebo chyby v zobrazení, prosíme vás, abyste nás kontaktovali: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.